Wyjście do Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” w Mielcu

21 listopada uczniowie klasy IV c T wraz z opiekunami: Panią Katarzyną Wąż i Panią Magdaleną Chojecką uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” w Mielcu.

Najpierw uczniowie obejrzeli wystawę zdjęć wykonanych przez słynnego fotografa ,Augusta Jadernego, przedstawiającą Mielec i okolice Mielca, a także inne znane miejscowości w minionych latach. Były to fotografie wykonane z pełnym artyzmem, wręcz- można powiedzieć- małe dzieła sztuki!

Kolejnym punktem naszej wycieczki do Muzeum było zapoznanie się z eksponatami.

Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o aparatach fotograficznych i technikach fotografowania stosowanych w poprzednich latach. Przedstawiła bardzo interesujące ciekawostki na temat, jak kiedyś robiło się zdjęcia, jak długo trzeba było czekać na zrobienie jednego zdjęcia i jak techniki fotografowania zmieniały się na przestrzeni lat.

Aparaty w zbiorach były różne. Jedne były ogromne, kolejne już mniejsze, a niektóre całkiem malutkie!

Oprócz zabytkowych aparatów widzieliśmy również bardzo zabytkowy eksponat, czyli piec kaflowy, który zachował się w Muzeum Jadernówka. Historia tego pieca  łączy się pobytem Henryka Sienkiewicza w naszym regionie.

Wizyta w Muzeum uświadomiła wszystkim, w jak dużym stopniu fotografia zmieniła się na przestrzeni lat dzięki coraz bardziej nowoczesnym metodom i technikom wykonywania zdjęć.

Galeria

fb-share-icon