Spotkanie z panią Svietlaną Uvarienko

6 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z obywatelką Ukrainy i mieszkanką Kijowa, panią Svietlaną Uvarienko. W spotkaniu zorganizowanym przez panią Magdalenę Chojecką uczestniczyli uczniowie klasy 4agT.

Pani Svietlana, która z wykształcenia jest magistrem biologii, opowiedziała o swojej dotychczasowej i obecnej pracy w instytucjach rządowych Ukrainy, oraz o życiu mieszkańców w stolicy Ukrainy – Kijowie, zarówno przed inwazją rosyjską, jak również w trakcie nadal trwającej w kraju wojny. Pani Svietlana opowiedziała, jak mieszkańcy Kijowa, zarówno dzieci, młodzież i osoby starsze próbują odnaleźć się w obecnej rzeczywistości, w czasie nadal trwającej okupacji rosyjskiej i jak starają się funkcjonować na co dzień, pomimo trudnej do wyobrażenia sobie w dzisiejszych czasach sytuacji.

Podczas spotkania pani Svietlana przedstawiła także historię swojego kraju, oraz ciekawostki związane z kulturą i tradycjami mieszkańców Ukrainy.

W czasie spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem rosyjskim, jak również poznać różnice pomiędzy językiem rosyjskim, a językiem ukraińskim, który jest bardziej zbliżony do języka polskiego pod względem leksyki i intonacji. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała opowieści pani Svietlany o kulturze, języku i życiu w okupowanym kraju.

fb-share-icon