Dzień głośnego czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji we wtorek na godzinach wychowawczych nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować szczególnie im bliskie utwory literackie, do których chętnie wracają. Każdy mógł głośno odczytać przygotowany wcześniej fragment i w kilku zdaniach opowiedzieć, dlaczego właśnie to dzieło wybrał. Z przyjemnością i zaciekawieniem przenosiliśmy się w różne literackie krainy i poznawaliśmy wzajemnie swoje gusta czytelnicze.
Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką jest Janina Porazińska, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Akcja ta przypada w dniu urodzin słynnej pisarki. Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie głośnego czytania wśród dzieci i młodzieży. Ta aktywność ma mnóstwo zalet: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację.

Pamiętamy przecież o słowach Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

fb-share-icon