Konkursu „uDOSTĘPniacze 2.0.”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym konkursie „uDOSTĘPniacze 2.0”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych  (klasy 2-3) z terenu całej Polski.  Celem Konkursu jest podniesienie świadomości młodych ludzi na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, które uniemożliwiają lub utrudniają im udział w różnych sferach życia. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu 2 minutowego filmu o tematyce związanej z dostępnością.

uDOSTĘPniacze to nie tylko Konkurs dla uczniów. To także szereg elementów towarzyszących:

 • Lekcje dla uczniów– każdy zgłoszony nauczyciel ze szkoły zakwalifikowanej do Konkursu otrzyma atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz scenariusz zajęć pozwalający przeprowadzić swoim uczniom 45-minutową lekcję o dostępności. Wśród materiałów znajdą się min. animowane prezentacje.
 • Szkolenie – specjalne czterogodzinne szkolenie e-learningowe skierowane do nauczycieli zgłoszonych do prowadzenia lekcji, dzięki któremu zostaną wprowadzeni w temat dostępności oraz otrzymają certyfikat z tego zakresu.
 • Nagrody – uDOSTĘPniacze to Konkurs z wieloma atrakcyjnymi nagrodami, w tym rzeczowymi, atrakcją w postaci wspólnego czasu spędzonego przez uczniów, „pakietem uDOSTĘPniacza” dla szkół.
 • Laureaci Konkursu(3 zwycięskie zespoły) wezmą udział w gali finałowej online, która odbędzie się w 20 maja 2022 r.  

W konkursie „uDOSTĘPniacze 2.0” przewidziano szereg ciekawych nagród.

Nagrodami za zajęcie I, II i III miejsca są:

 • nagrody grupowe w postaci atrakcyjnego wspólnego spędzenia czasu dla całej klasy (łącznie 3 grupowe nagrody) – voucher na wspólne wyjście do kina, teatru lub muzeum o wartości do 3 000,00 zł brutto z terminem ważności 12 miesięcy;
 • nagrody rzeczowe dla szkół w formie tzw. ”niezbędnika uDOSTĘPniacza”, czyli zestawy potrzebne do przeprowadzenia warsztatów o dostępności lub do organizacji zajęć tzw. wcieleniowych (np: laska dla osoby niewidomej, okulary różnego typu symulujące problemy ze wzrokiem, słuchawki wygłuszające, projektor, książki tyflograficzne do biblioteki) o wartości do 5 000,00 zł brutto.
 • nagroda w formie vouchera do księgarni internetowej dla opiekuna zespołu
  o wartości 200,00 zł;
 • dyplom uczestnictwa w Konkursie dla uczniów, nauczycieli i szkół.

Szczegółowy regulamin projektu dostępny jest na stronie: https://udostepniacze.mfipr.gov.pl/

Ważne:  o udziale w konkursie decyduje kolejność zgłoszeń. W Konkursie może wziąć udział tylko 96 szkół z całej Polski.

Jak  zgłosić szkołę?

 1. Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online poprzez stronę udostepniacze.pl Wydrukować wygenerowany formularz zgłoszeniowy, podpisać, przybić pieczątkę szkoły i wysłać na adres konkurs@udostepniacze.pl
 2. Wszystkie zakwalifikowane szkoły zostaną o tym powiadomione drogą mailową.
fb-share-icon