Chcesz uratować komuś życie? Możesz masz to we krwi…

Te hasła pojawiają się w naszych mediach, m. in. przy okazji spotów reklamowych fundacji DKMS. DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit, zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. Fundacja zarejestrowała już w Polsce ponad 1 800 000 potencjalnych Dawców.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Procedura pobrania próbki do zbadania polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i odesłaniu do Fundacji. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.

Chcesz zaangażować się w akcję informacyjną, stworzenie spotu reklamowego, przeprowadzenie quizu z wiedzy o dawstwie szpiku kostnego w naszej szkole ? Zgłoś się ! Nie musisz od razu zostać potencjalnym dawcą – najważniejsza jest wiedza, świadomość tego, jak przebiega proces oddawania krwi lub szpiku do przeszczepu dla chorego Biorcy – naszego „genetycznego bliźniaka”. A to nie boli i nie wymaga zazwyczaj szczególnych przygotowań !

A satysfakcja z uratowania komuś życia pozostaje na zawsze…

Finałem naszej akcji będzie Dzień Dawcy w naszej szkole – okazja, aby zostać zarejestrowanym w Ogólnopolskiej Bazie Dawców.

Linki z informacjami dla uczniów chętnych do zaangażowania się w akcję :

Strona internetowa :

Zostań Dawcą szpiku | DKMS szukaj informacji w zakładce: Pacjenci, Firmy, Szkoły i inne

Zgłoszenia chętnych  do 28.02.2024, do p. Magdaleny Peret, osobiście lub mailem poprzez dziennik elektroniczny:

m.peret@ekonomik.mielec.pl

Jeśli nie jesteś pewien czy się zaangażować, chcesz dowiedzieć się więcej, zapytaj, osobiście lub poprzez e-mail ! 😊

fb-share-icon