110 Lat Bursy Gimnazjalnej w Mielcu

W tym roku mija 110 lat od oddania do użytku budynku Bursy Gimnazjalnej wraz z Kaplicą p.w. Św. Stanisława Kostki mieszczącej się przy budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.

Budynek Bursy został wzniesiony w latach 1911-1912 z inicjatywy bł. ks. Romana Sitki patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. Od 1912 roku w Bursie Gimnazjalnej zamieszkali uczniowie mieleckiego CK Gimnazjum. W latach 1940 – 1944 budynek zajęli okupanci. Po wojnie w Bursa ponownie służyła uczniom Gimnazjum i uczennicom Państwowego Liceum Pedagogicznego.

Na początku lat 60-tych dwudziestego wieku w budynku Bursy funkcjonowało Technikum Ekonomiczne a później internat. Przez wszystkie te lata Bursa odegrała istotną rolę w środowisku lokalnym, a szereg pokoleń jej wychowanków swoją wiedzą i umiejętnościami wzbogaca naszą „małą” i „dużą” Ojczyznę.

Pragniemy godnie uczcić ten wspaniały jubileusz w gronie: dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników – obecnych i dawnych, uczniów i absolwentów, przyjaciół i sympatyków Bursy. Wspólnie chcemy podsumować pewien etap działalności jednej z najstarszych placówek edukacyjnych w powiecie.

fb-share-icon