Śladami Ignacego Łukasiewicza i Marii Konopnickiej

13 października uczniowie klasy II a T wspólnie z opiekunami, panią Jolantą Drzewiecką i panią Agnieszką Lorynowicz, uczestniczyli w wycieczce do Bóbrki i Żarnowca.

Najpierw zwiedzili znajdujące się na terenie najstarszej na świecie kopalni ropy naftowej Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Spacerując alejkami lasu bobrzeckiego, obejrzeli unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym i gazowniczym. Zobaczyli m.in. kopanki Franek i Janina, wiertnice, kieraty, pompy, byli w drewnianej kuźni kopalnianej oraz budynku administracyjnym kopalni, tzw. Domu Łukasiewicza. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom muzealnym mogli przenieść się w czasy, w których żył i pracował wynalazca lampy naftowej, współzałożyciel i wieloletni dyrektor pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

Drugim punktem planu wycieczki było zwiedzanie znajdującego się w pięknym zespole dworsko-parkowym Muzeum Marii Konopnickiej. Uczestnicy obejrzeli wystawę prezentującą Marię Konopnicką jako pisarkę, poetkę, tłumaczkę i podróżniczkę, a także dworek, który otrzymała w darze od narodu polskiego z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W historycznym wnętrzu dworku młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści pani przewodnik, wędrując po pomieszczeniach wyposażonych w rozmaite pamiątki po Marii Konopnickiej, dawne sprzęty domowe, obrazy.

Wizyta w tych dwóch muzeach pozwoliła wszystkim bliżej poznać sylwetki wybitnych postaci, które – zgodnie z uchwałą Sejmu RP – patronują rokowi 2022.

fb-share-icon