Marzec Miesiącem Matematyki

Marzec to miesiąc królowej nauk – matematyki.  12 marca przypada ogólnopolski dzień Matematyki, a 14 marca przypada jej międzynarodowe święto. 14 marca to też dzień liczby Pi – w końcu skrót zapisany z numeru miesiąca i numeru dnia daje nam 3,14 czyli przybliżoną wartość liczby Pi. 

Czy matematyka to naprawdę królowa nauk? Każdy z nas słyszał to określenie przynajmniej raz w życiu, ale nie raz zapewne zastanawiał się, dlaczego akurat ona – ta wobec której tak wielu z nas ma mieszane uczucia – została okrzyknięta mianem królowej. Matematyka to klucz do upraszczania rzeczywistości. To niezwykle logiczna dziedzina wiedzy, w której jedno wynika z drugiego. Masz w planach malowanie pokoju? Dzięki paru obliczeniom dowiesz się, ile litrów farby będzie Ci do tego potrzebne. Musisz określić dawkowanie leku na podstawie ulotki? Tutaj również pomoże Ci matematyka. 

Czy tego chcemy, czy nie, otacza nas każdego dnia. Pozwala na szybką konwersję jednostek, pomaga w gotowaniu czy zarządzaniu budżetem domowym. Matematyka jest obecna w praktycznie każdej ze znanych nam nauk i dziedzin życia. Zatem śmiało możemy stwierdzić, że słusznie jest określana mianem królowej. 

Aby dla młodzieży matematyka stała się bliższa i przyjemniejsza na co dzień, uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty i plansze przedstawiające wybitnych polskich matematyków. Prace naszych uczniów przez cały marzec będą dostępne w różnych miejscach szkoły.

fb-share-icon