„Turyści” w południowym biegunie ciepła

27 września uczniowie klasy IVc technikum obsługi turystycznej wraz z opiekunami: panią Beatą Szędzioł i panią Agnieszką Lorynowicz uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do 4*Centrum Informacji Turystycznej w Tarnowie.

Wyjazd miał na celu zapoznanie młodzieży z organizacją pracy jednego z najlepszych w Polsce – Tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej oraz najważniejszymi atrakcjami Tarnowa, miasta, które ze względu na najwyższe średnie temperatury w Polsce nazywane jest „południowym biegunem ciepła”.

Pierwszym punktem programu wycieczki było spotkanie z panem Marcinem Pałachem, dyrektorem TCiT, współautorem koncepcji Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, przewodniczącym zarządu Forum Informacji Turystycznej działającym przy Polskiej Organizacji Turystycznej. Przygotował on prezentację multimedialną, w której przedstawił strukturę organizacyjną systemu informacji turystycznej w Polsce, historię TCI od 1999 roku po czasy obecne oraz zadania Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej realizowane w formie analogowej i cyfrowej przez tarnowską placówkę iT.

Po prelekcji uczniowie mogli podglądnąć na „żywo” pracę jednego z najlepiej wyposażonych punktów IT w naszym kraju i tym samym utrwalić materiał z pracowni informacji turystycznej z zakresu klasy trzeciej. Na koniec pobytu w TCI młodzież i opiekunowie otrzymali foldery i przewodniki po Tarnowie.

Po wizycie w TCiT uczniowie wraz z licencjonowanym przewodnikiem panią Kingą Smółką udali się na spacer po renesansowym Tarnowie. Zwiedzający pierwsze kroki skierowali do bazyliki katedralnej, wewnątrz której znajdują się gotycko-renesansowe nagrobki przedstawicieli rodu Tarnowskich oraz barokowy nagrobek Ostrogskich – obiekty uchodzące za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce i Europie.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie ratusza z wejściem na wieżę i podziwianie niezwykłej panoramy miasta.

W ciągu kilku godzin młodzież zaliczyła kilka szlaków tematycznych: renesansu (rynek z przepięknymi kamieniczkami i ratuszem, katedrą, Domem Mikołajowskich, który mieścił niegdyś pierwszą szkołę w Tarnowie, Basteję z fragmentem murów obronnych miasta), tarnowskich Żydów z Bimą – pozostałością najstarszej w mieście synagogi, a także szlak średniowiecznego miasteczka z ulicą Wałową, Pomnikiem Króla Łokietka, dzięki któremu w 1330 roku Tarnów został miastem na prawach magdeburskich, oraz szlak generała Józefa Bema.

Po zwiedzaniu był czas na przepyszna kawę w Cafe Tramwaj – słynnej „biedronce” w Tarnowie.

Przez cały czas trwania wycieczki uczestnikom dopisywały naukowa atmosfera oraz wspaniałe humory.

fb-share-icon