CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolnyBursa w XX wiekuW latach 1914-15 bursę zajmowały kolejno wojska austriackie i rosyjskie, lokując tu szpitale zakaźne. Żołnierze zniszczyli wówczas modrzewiowe stoliki uczniowskie, piece, podłogi i drzwi.
Każdego roku mieszkanie w bursie znajdowało około 50 uczniów, spośród których 2-3 najbiedniejszych było zwolnionych od opłat. Pozostali, prócz świadczeń pieniężnych, zobowiązani byli również do świadczeń w naturze. Koszty utrzymania zmniejszyły się dzięki posiadaniu przez bursę ogrodu warzywnego oraz obory, w której hodowano krowę i świnie. Dochód czerpano także z datków zebranych na tacę podczas niedzielnych mszy św. odprawianych w tutejszej kaplicy.
Celem bursy było nie tylko zapewnienie młodzieży mieszkania i wyżywienia, ale również wychowanie moralne i religijne, budzenie i ożywianie wartości religijno-patriotycznych. Na stanowisku kierownika bursy stał ksiądz, a przez długie lata, do 1 sierpnia 1921 r. funkcję tę pełnił wielce zasłużony ks. Roman Sitko, zanim otrzymał stanowisko rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie.
W okresie nauki w mieleckim gimnazjum, w bursie mieszkał Kazimierz Sabbat, w latach 1977- 1986 premier rządu londyńskiego, a w latach 1986-89 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
Po II wojnie światowej w pomieszczeniach bursy znalazł swoje lokum internat dla dziewcząt z powiatu mieleckiego, uczących się w mieleckich szkołach średnich - Liceum Ekonomicznym, Liceum Medycznym, Liceum Ogólnokształcącym. Dawna kaplica bursy, obecnie Kaplica św. Stanisława Kostki, jest miejscem kultu religijnego dla okolicznych mieszkańców, początkowo z parafii św. Mateusza, a obecnie parafii Ducha Świętego w Mielcu.
W roku 1996 zlikwidowano internat. Obecnie w pomieszczeniach bursy znajdują się sale lekcyjne, biblioteka z czytelnią i multimedialnym centrum informacji oraz księgowość Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, a także siedziba Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Krakowie – Zamiejscowy Wydział Ekonomii w Mielcu.

Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.