CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny

Wspomnienia ze stażu- Młodzież pisze...Trzytygodniowe praktyki zagraniczne realizowane w ramach programu Erasmus+, które odbyły się we wrześniu 2019r.w Rimini, dały nam wiele możliwości. Uczestnikami projektu byli zarówno uczniowie kształcący się w zawodzie technika ekonomisty, jak i technika organizacji reklamy. Staż zagraniczny był idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę kulturową oraz językową. Dał nam możliwość zdobycia i poszerzenia posiadanych umiejętności, które są niezbędne w pracy w danym zawodzie.
W pierwszy poniedziałek odbyło się spotkanie, na którym zapoznaliśmy się z firmą przyjmującą. Dowiedzieliśmy się, jak przebiega staż zagraniczny i gdzie każdy z nas będzie go odbywał. Praktykę odbywaliśmy od poniedziałku do piątku. Jednak nie byliśmy wszyscy w jednej firmie.


Część z nas pracowała w firmach, a część w hotelach, szkołach, studiach fotograficznych. Większość z nas tworzyła zespoły dwuosobowe, ale niektórzy musieli pracować w pojedynkę. Zajmowaliśmy się rzeczami związanymi z naszymi zawodami. Każdy z nas miał swojego mentora, który opiekował się nami i zarządzał naszą pracą. Czasami trudno było się porozumieć, ponieważ byli tacy mentorzy, którzy średnio mówili po angielsku, lecz dawaliśmy sobie radę. Co tydzień odbywały się spotkania mające na celu podsumowanie całego tygodnia pracy. Wypełnialiśmy dokumenty, w których opisywaliśmy, co robiliśmy przez cały tydzień, wyrażaliśmy swoje zdanie na temat naszego przyjazdu do Włoch.


Jednakże podczas stażu mieliśmy również możliwość uczestniczenia w różnorodnych wycieczkach, dzięki którym poznaliśmy nowe kultury oraz najważniejsze miejsca i zabytki utożsamiane z danym krajem. Już podczas pierwszego dnia zapoznaliśmy się z niezwykle urokliwą okolicą. Nasza pierwsza wycieczka odbyła się do pobliskiego miasta, a mianowicie Cattoliki. Rejs statkiem sprawił nam ogromna radość i niesamowite doznania, które zapamiętamy na długie lata. Degustacja lokalnych przysmaków podczas rejsu przybliżyła nam smaki kuchni włoskiej. Piękna pogoda i szum morza sprzyjały spacerowi nad brzegiem Adriatyku. Pierwszy dzień pierwszego pełnego weekendu to wycieczka do San Marino. Zwiedzając dane państwo, dowiedzieliśmy się wielu nowych, istotnych faktów. Mogliśmy podziwiać piękną panoramę na górzystą część Apenin. Również ważnym punktem naszej podróży było odwiedzenie Santa Casa w Loreto, które jest miejscem kultu Maryjnego. Odwiedziliśmy również ważny dla Polaków cmentarz polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwach o Loreto i Anconę.


Zwiedzieliśmy także położone niedaleko Rimini, Santarcangelo di Romagna. Spacerując po średniowiecznych uliczkach miasta, mogliśmy poczuć dany klimat oraz zjeść wyśmienite santarcangelowskie lody. To miasto to dla regionu „włoskie Wadowice”. Ostatni weekend dopełniła dwudniowa wycieczka do stolicy Włoch - Rzymu. Zwiedziliśmy Święte Schody, Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Schody Hiszpańskie, Fontannę di Trevi. Pomimo niesprzyjającej pogody podczas drugiego dnia, nie straciliśmy chęci do dalszego zwiedzania. Udaliśmy się do Watykanu, który był najważniejszym punktem wycieczki w danym dniu. Na placu św. Piotra mieliśmy możliwość spotkania Papieża Franciszka.


Dodatkowo nasz wolny czas spędzaliśmy na plaży, rozkoszując się piękną pogodą i nadmorskim klimatem.
Praktyki we Włoszech stanowiły dla nas nie lada wyzwanie. Dla wielu z nas był to pierwszy tak długi wyjazd i rozłąka z bliskimi. Obcy kraj, obcy język, obca kultura, ale mimo to podołaliśmy. Każdy dzień stawiał przed nami nowe wyzwania, które staraliśmy się przezwyciężać. Mierzyliśmy się z zupełnie nowym otoczeniem i obcymi ludźmi. Spadły na nas wszystkie obowiązki domowe i praca w nowych warunkach. Wymagało to od nas ogromnej organizacji, samodyscypliny i umiejętności komunikacji w grupie. Mimo to wspominamy to teraz z uśmiechem, a przyjaźnie, które tam zawarliśmy, zostaną na całe życie. Oczywiście zdarzały nam się upadki, ale szybko się z nich podnosiliśmy i nie popełnialiśmy dwa razy tych samych błędów. Staż wiele nas nauczył i otworzył nam wiele dróg rozwoju. Dzięki niemu w przyszłości będziemy mieć większą szansę na zdobycie pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Te trzy tygodnie stanowiły przełom w naszym samorozwoju, postawiliśmy kolejny krok naprzód, jesteśmy gotowi na kolejne doświadczenia i na dalsze poznawanie świata.


Galeria

Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.