CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny

Narodowe Czytanie 2019Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w całej Polsce czytaliśmy wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku był to zbiór zatytułowany „Nowele polskie”.

Wzorem lat ubiegłych przedstawiciele naszej szkoły: pani wicedyrektor Dorota Jędrusiak-Noworolnik, pani Agnieszka Lorynowicz, pani Małgorzata Lubera oraz uczennice klasy III b T: Emilia Kapinos i Julia Wojdyła skorzystali z zaproszenia II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. 7 września przed Pałacykiem Oborskich uczniowie tej szkoły czytali cztery spośród ośmiu zaproponowanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i jego małżonkę tekstów: „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Dym” Marii Konopnickiej, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza.

„Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe” – napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Udział w wydarzeniu był okazją do przeżycia chwil głębokiej refleksji i radości, jaką daje wspólne czytanie.

Galeria
Tekst: Agnieszka Lorynowicz

Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.