CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny

W hołdzie Irenie SendlerowejW związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej społeczność naszej szkoły włączyła się w działania zmierzające do upamiętnienia tej niezwykłej postaci. Program obchodów, zainaugurowanych w połowie lutego, przygotowali uczniowie klasy II a T pod kierunkiem pani Agnieszki Lorynowicz.
Pierwszą okazją do upowszechniania wiedzy na temat bohaterskiej Polki ratującej Żydów w czasie II wojny światowej oraz idei, którymi się kierowała, była przypadająca 15 lutego 108. rocznica jej urodzin. W tym dniu wszyscy mogli zapoznać się z życiem i działalnością Ireny Sendlerowej dzięki audycji nadanej przez szkolny radiowęzeł. Ciekawe treści biograficzne, odczytane przez Aleksandrę Małek i Klaudię Tomczyk, zostały wzbogacone fragmentem muzycznym (żydowską pieśnią) oraz wierszem Jerzego Ficowskiego „Twoje Matki obie” w wykonaniu Katarzyny Ciochoń.
Najważniejsze informacje przybliżające sylwetkę jednej ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostały także opublikowane w szkolnej gazetce „Krzyk” oraz zaprezentowane w formie gazetki ściennej na korytarzu. Wśród wyeksponowanych przez Monikę Mroczek i Karolinę Węgrzyn materiałów nie zabrakło symbolicznej jabłonki, pod którą „siostra Jolanta” zakopała bibułki z nazwiskami wyprowadzonych z getta dzieci.
Promocji Roku Ireny Sendlerowej służyły ponadto różnorodne plakaty, zaprojektowane indywidualnie przez uczniów klasy II a T i rozwieszone we wszystkich salach lekcyjnych, oraz pokaz filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Amerykańską produkcję w reżyserii Johna Kenta Harrisona, pokazującą wojenne losy tytułowej bohaterki, w którą wcieliła się Anna Paquin, obejrzała młodzież z trzech klas technikum: I b, II a i II b. Ta oryginalna lekcji historii z nostalgiczną opowieścią o wojnie i poświęceniu utwierdziła młodych widzów w przekonaniu, że prezentowana przez Irenę Sendlerową postawa zasługuje na najwyższe uznanie. Uczy nie tylko wrażliwości na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka, ale także odwagi i niezłomności w codziennym życiu.

Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.