Zespół Szkół Ekonomicznych w Mielcu
 CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny

Wolontariuszki w schronisku dla zwierząt

28 listopada wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedziły schronisko dla zwierząt im św. Franciszka z Asyżu w Mielcu. Przekazały bezdomniakom dary zakupione z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży swoich wypieków: karmę dla psów i kotów oraz smakołyki. Pani kierownik schroniska oprowadziła młodzież i opowiedziała o tym miejscu.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Mielcu jest prowadzone przez Gminę Mielec od 2012 roku. Może w nim przebywać do 50 kotów i do 150 psów jednocześnie. Wszystkie zwierzęta mają stały dostęp do wody, są regularnie karmione, a ich klatki i boksy są codziennie sprzątane.
Psy mieszkają w indywidualnych boksach, w każdym z nich jest buda i posłanie lub sianko. Hala kwarantannowa podzielona jest na osobne pokoiki, w których zwierzęta mogą swobodnie się poruszać. Koty mieszkają w oddzielnym budynku – w pokoju głównym znajdują się koty dorosłe i zdrowe.
Psy, które widzieliśmy, były w różnym wieku: od małych zabawnych szczeniaczków do kilkunastoletnich staruszków, podobnie jest z kotami.
Zwierzęta mają zapewnione w miarę dobre warunki bytowe, brakuje im tylko jednego – swojego człowieka, który pogłaszcze, przytuli, zabierze na spacer. Każde z nich podbiegało do krat boksu, prosząc o odrobinę czułości i uwagi.
Bezdomność zwierząt to w Polsce duży problem. Takich schronisk, jak w Mielcu, są tysiące, a mimo to wciąż można zobaczyć na ulicach wałęsające się zabiedzone i wychudzone zwierzaki.
Bezdomność zwierząt to wina ludzi, ich bezduszności i bezmyślności. Wiele krajów w Europie rozwiązało ten problem, wprowadzając obowiązek czipowania i sterylizacji zwierząt i restrykcyjnie go przestrzega. Nasz kraj pozostaje tu niestety daleko w tyle. Wciąż dużym problemem jest też znęcanie się nad zwierzętami czy trzymanie ich na łańcuchu.
Musimy wszyscy pamiętać, że zwierzęta, tak ja i my, odczuwają ból, samotność, choroby.
Zachęcamy Was do odwiedzin w schronisku, może pokochacie i adoptujecie któregoś zwierzaka, a on z pewnością odpłaci Wam bezgraniczną miłością.
Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.