CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny


Młodzieżowy wolontariat


„Wolontariat to promień nadziei, który rozprasza mrok samotności i dodaje odwagi do przezwyciężania przemocy i egoizmu. Wy wolontariusze jesteście znakiem nadziei w naszych czasach. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z brakiem nadziei i cierpieniem”. (Jan Paweł II)
Chcemy pomagać wszystkim tym, którzy pomocy potrzebują: chorym, niepełnosprawnym, samotnym, skrzywdzonym przez los i innych ludzi, zwierzętom.

To, co robimy to nasz sprzeciw przeciwko złu, próba poprawy świata.

"Zmieniaj świat na tak
Pokaż ludziom, że człowiek
Innym szczęście powinien dziś dać!"
(fragment hymnu)Wolontariat w ZSE w Mielcu rozpoczął działalność w październiku 2011, po podpisaniu przez Szkołę umowy z Fundacją Świat Na Tak o utworzeniu Szkolnego Klubu Ośmiu.
Historia Szkolnego Wolontariatu


Podstawą działań wolontariuszy Młodzieżowego Wolontariatu są:

1. Zasada indywidualnego zaangażowania wolontariuszy w pomoc potrzebującym,
2. Etyczna zasada Kazimierza Lisieckiego "Wstyd za zło",
3. Zasada budowania cywilizacji miłości.


Wolontariusze Klubów Ośmiu podejmują działania grupowe oraz indywidualne. Praca w grupie daje młodemu człowiekowi poczucie przynależności i bezpieczeństwa, będąc jednocześnie doskonałą lekcją współdziałania. Podejmowanie zadań indywidualnych jest o tyle cenne, iż kształtuje w wolontariuszu takie cechy jak zaradność czy samodzielność. W obu jednak przypadkach liczy się zobowiązanie do osobistego realizowania zadań, bez zrzucania swoich obowiązków na innych.


Na razie w klubie są 24 osoby i wciąż nowi członkowie składają deklaracje. Na Ciebie też czekamy!

Opiekun
mgr Alicja Kamieniecka

Rok szkolny 2018/2019
Psiaki podziękowały głośnym „hau, hau”...


W ostatnich dniach listopada wolontariuszki naszej szkoły odwiedziły mieleckie schronisko, by wręczyć psiakom koce, poduszki, leki i karmę na najbliższą zimę.
Większość rzeczy zostało zakupionych z zysku ze sprzedaży ciast lub przyniesiona przez naszych uczniów do szkoły.

PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNYCH NA RZECZ MIELECKIEGO SCHRONISKA‼


Kochani tym razem poszliśmy na rekord. W konkursie na zbiórkę karmy dla zwierząt zebraliśmy 264 kg karmy. A prócz tego koce, ręczniki i poduszki.
Natomiast ze sprzedaży ciast uzbieraliśmy 385 zł, pieniądze te zostały przeznaczone na zakup leków dla zwierząt.

Rozstrzygnięcie konkursu dotyczącego zbiórki karmy:

1 miejsce i absolutny rekord szkoły przypada II a Technikum. Jej uczniowie zebrali 78 kg i 90 dag.
2 miejsce zajęła klasa III c Technikum, z wynikiem 57 kg i 87 dag.
3 miejsce dla klasy IV a Technikum, która zebrała 35,5 kg.

Pozostałe klasy, które wzięły udział w zbiórce otrzymają nagrodę pocieszenia - godzinę bez pytania.
Wszystkim osobom, które wsparły tą akcję BARDZO DZIĘKUJEMY.

Rok szkolny 2017/2018
Wizyta wolontariuszek w DPS


16 lutego dziewczęta ze Szkolnego Klubu Wolontariusza pod opieką pani Alicji Kamienieckiej odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Mielcu.
Z okazji walentynek wolontariuszki przygotowały program słowno-muzyczny „Cóż wiemy o miłości”, który prezentował, jak zmienia się miłość w zależności od wieku i pokazywał, że kochać można zawsze. Recytowano wiersze Staffa, Gałczyńskiego, Leśmiana i Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz śpiewano bliskie sercom seniorów piosenki z czasów ich młodości, m.in. Miry Mirskiej, Trubadurów, Skaldów, Haliny Kunickiej.

Wolontariuszki w schronisku dla zwierząt


28 listopada wolontariuszki ze Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedziły schronisko dla zwierząt im św. Franciszka z Asyżu w Mielcu. Przekazały bezdomniakom dary zakupione z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży swoich wypieków: karmę dla psów i kotów oraz smakołyki. Pani kierownik schroniska oprowadziła młodzież i opowiedziała o tym miejscu.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Mielcu jest prowadzone przez Gminę Mielec od 2012 roku. Może w nim przebywać do 50 kotów i do 150 psów jednocześnie. Wszystkie zwierzęta mają stały dostęp do wody, są regularnie karmione, a ich klatki i boksy są codziennie sprzątane.

Rok szkolny 2013/2014

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, by nieść pomoc potrzebującym. W tym dniu świętowali też członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza.
Pan Krzysztof Woszczak przeprowadził dla nich szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, niezwykle przydatne, zwłaszcza w przypadku wolontariuszy, którzy z racji swojej pracy mogą stanąć wobec konieczności ratowania czyjegoś życia.
Wolontariusze spotkali się z panią dyrektor Teresą Ciszek, która podkreśliła wagę i wartość ich działań. W tym dniu odbyło się też uroczyste przyjęcie do Klubu 8 nowych członków. Razem jest ich 30.

Na pomoc zwierzakomWolontariusze przygotowali też audycję propagującą ideę wolontariatu wśród społeczności szkolnej. Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wykazali się wrażliwością i ofiarowali karmę dla zwierząt z mieleckiego schroniska. Wolontariuszom udało się zebrać 180 kg kar-my dla psów i kotów. Najwięcej karmy przekazała klasa III a T – 70 kg, a klasy II b i II c T zebrały po 36 kg.
Podczas wizyty w schronisku wolontariuszki miały okazję poznać „psie biedy” i ich smutne historie, pobawić się ze szczeniaczkami i wygłaskać koty.
Zachęcamy wszystkich, by pamiętali o zwierzakach ze schroniska, a tych, którzy marzą o własnym zwierzątku – do adopcji bezdomników.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień.


21 listopada to Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku po raz pierwszy był obchodzony w naszej szkole. Miał nam przypomnieć jak ważne jest nasze zachowanie w stosunku do innych, i jak wiele może zdziałać dobre słowo. Wielu z nas przypięło do ubrania emblematy w postaci uśmiechniętej buźki. Takimi samymi buźkami i przygotowanymi przez wolontariuszy plakatami zostały ozdobione drzwi sal lekcyjnych. Uśmiech gościł na twarzach zarówno uczniów jak i nauczycieli. Wszyscy starali się być dla siebie mili i przyjaźni. Serdeczności były wpisywane do Szkolnej Księgi Życzliwości. Bardzo liczymy, że odtąd w każdy kolejny dzień roku będziemy dla siebie równie sympatyczni i pozytywnie nastawieni.

Galeria

Spotkanie z seniorami Domu Pomocy Społecznej w Mielcu


W dniu 14 listopada 2013 r. grupa wolontariuszy z naszej szkoły odwiedziła seniorów w Domu Pomocy Społecznej w Mielcu. Recytowano wiersze mieszkanki DPS pani Krystyny Rusin. Recytacja wybranych utworów z tomiku poezji „Patrzeć razem w tę samą stronę”, przygotowana przez panią Małgorzatę Luberę, bardzo ucieszyła i wzruszyła poetkę, która wyznała, iż źródłem natchnienia jest radość życia oraz życzliwość otaczających Ją osób.
W dalszej części spotkania wolontariusze przedstawili krótki program artystyczny, na który złożyły się piosenki z lat 60 i 70 oraz kilka humorystycznych scenek. Mieszkańcy przyjęli młodzież bardzo ciepło. Scenki w wykonaniu chłopaków z III a wywołały uśmiech na wielu twarzach. Dziewięćdziesięcioletnia pani Maria Wiśniewska, odczytała swój wiersz, a pani Stefania Ustrzyńska złożyła wolontariuszom piękne i niezwykle wzruszające podziękowania. Spotkanie zakończyło się wspólnym wykonaniem utworów biesiadnych, życzeniami z okazji Dnia Seniora oraz wręczeniem kwiatów.
A na koniec była pyszna szarlotka i zaproszenie na kolędowanie w styczniu.Pomagamy innym


8 października Szkolny Klub Wolontariusza włączył się w akcję charytatywną na rzecz Amelki Grzegorczyk. Jej celem było pozyskanie środków na leczenie i rehabilitację dziewczynki. W ramach akcji przeprowadzono zbiórkę pieniędzy i licytację wejściówek na koncert organizowany przez ZST. Dzięki ofiarności społeczności naszej szkoły udało się zebrać kwotę 478,65 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, licząc na wsparcie i hojność w następnych takich przedsięwzięciach.

Rok szkolny 2011/2012


Pełna miska dla schroniska


Pierwszą akcją przeprowadzoną przez wolontariuszy była zbiórka darów i pieniędzy na zakup żywności dla zwierzaków w schronisku w Mielcu:

2,3,4.12.2011 – kwesta w TESCO – zebrano 2039,53 zł
8.12.2011 – kwesta w szkole –zebrano 168,67 zł
W ramach tej akcji wolontariusze zorganizowali „Słodki czwartek” – sprzedaż własnoręcznie upieczonego ciasta.
Następnie przeprowadzono loterię fantową. Równolegle trwała zbiórka darów dla schroniska.
Za zebrane pieniądze zakupiono 160 kg karmy dla psów, 10 kg karmy dla kotów, które wraz z zebranymi w szkole darami – miskami, kocami, kołdrami i karmą, przekazano do schroniska. Sześcioosobowa grupa wolontariuszy systematyczne pomaga w schronisku.


Każdy z nas jest Świętym Mikołajem


Następna akcja to zbiórka pieniędzy na zakup prezentów gwiazdkowych dla dzieci z Domu Dziecka w Skopaniu.
Wolontariusze zorganizowali i przeprowadzili publiczną zbiórkę pieniędzy w supermarkecie Tesco.
Zebrano ponad 2 tys. złotych. Przeprowadzono też zbiórkę pieniędzy w szkole. Za zebrane pieniądze zakupiono 42 calowy telewizor LCD oraz słodycze i owoce. Prezenty zawieziono do Domu Dziecka, gdzie wychowankom wręczył je Mikołaj.
W grudniu kilkoro wolontariuszy pracowało nad wystawieniem teatrzyku „Czerwony Kapturek”, który był pokazany dzieciom na Oddziale Dziecięcym Szpitala Powiatowego w Mielcu, Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, świetlicy profilaktycznej.
Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.