CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny

Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji FilmowejW tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą.
Autorzy projektu: Kino Muza oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty chcą zaznajomić młodych widzów z sztuką filmową, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.
Jest to autorski program o dziewięcioletniej tradycji, który cieszy się uznaniem publiczności – uczniów i nauczycieli, gdyż łączy w sobie szczególne wartości merytoryczne z atrakcyjnością formy. Patronują mu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji Narodowej. Popierają go m.in. Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Dla szkół ponadgimnazjalnych przygotowano dwa cykle: „KINO POLSKIE” oraz „WIELOKULTUROWOŚĆ W FILMIE”. To szansa, aby zobaczyć ambitne, niekomercyjne kino, wziąć udział w spotkaniach z gośćmi, multimedialnych prelekcjach, dyskusjach i warsztatach.
W 2011 r. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. NHEF należą do Koalicji dla Edukacji Filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2012 r. projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Patrycja Osnowska.

16 października uczniowie klas IV c, III a, III b, II a, II b, II c, I a, I b i I c technikum uczestniczyli w spotkaniu inaugurującym projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Przed seansem młodzież wysłuchała prelekcji multimedialnej pani Barbary Szczekały, która wprowadziła uczestników w tematy podejmowane w filmie.
Uczniowie obejrzeli „Ostatnią rodzinę”, debiutanckie dzieło polskiego reżysera Jana P. Matuszyńskiego, nagrodzone Złotymi Lwami na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2016 r.
Fabuła opowiada o zwykłym życiu niezwykłej rodziny malarza Zdzisława Beksińskiego, zamordowanego w 2005 r.
Po dwugodzinnej projekcji młodzież uczestniczyła w dyskusji na temat obejrzanego dzieła.
Wszyscy zgodzili się z tezą, że reżyser aktywizuje widza, który niejako podgląda nieruchomą kamerą losy trzypokoleniowej rodziny Beksińskich.

Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.