CSS Menu Maker Installation Instructions
Nawigacja

Kalendarz
Kalendarz szkolny


Bursa w latach dwudziestych ubiegłego wiekuPierwotnie plac, który przeznaczono pod budowę gimnazjum, zwał się placem Sękowskiego. Później nazwę tę przeniesiono na sąsiednią ulicę, a po kilkudziesięciu latach nieistnienia została ona ulicy przywrócona.
Wkład Stefana Sękowskiego w starania o założenie gimnazjum i budowę bursy był ogromny. Na ten cel wyłożył z własnej kieszeni 350 koron. Jako właściciel dworu w Wojsławiu, udzielał pomocy powstańcom z roku 1863. Został jednym z założycieli stronnictwa „Stańczyków”, a przez długie lata zajmował stanowisko marszałka powiatu mieleckiego. Jego kaplica grobowa znajduje się na cmentarzu parafialnym w Rzochowie.
Celem utworzenia bursy dla uczniów gimnazjum mieleckiego wyznania katolickiego, w roku 1907 (tj. w dwa lata po otwarciu gimnazjum) zawiązało się Towarzystwo Bursy. Jego pierwszym prezesem został Stefan Sękowski, a wielkim orędownikiem budowy, w trosce o dobro duchowe młodzieży tutejszego regionu, stał się pracujący w Mielcu od 1907 r. katecheta gimnazjalny ks. Roman Sitko. W roku następnym utworzono tymczasową bursę dla 24 uczniów. W tym celu wynajęto 6 pokoi i 2 kuchnie w jednej z kamienic przy ulicy Sandomierskiej.
W maju 1911 r. ruszyła budowa nowego gmachu, finansowana w znacznej części z własnych pieniędzy ks. Romana Sitki. Do nowego budynku bursy uczniowie wprowadzili się we wrześniu roku 1912. 3 grudnia tegoż roku poświęcenia bursy dokonał biskup Leon Wałęga. Otrzymała ona nazwę Bursy Gimnazjalnej im. ks. Stanisława Konarskiego. Bursa posiadała 35 pomieszczeń, w tym: sypialnie, pokoje do nauki, aulę z biblioteką i sceną teatralną oraz obszerną kaplicę. W budynku bursy, w części gdzie dzisiaj uczą się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, na jednej ze ścian znajduje się wmurowana tablica z napisem:
„Młodzieży polska, ukochaj jak najlepszy rodzinny dom, tę bursę, którą Ci dał w 1912 r. ks. Roman Sitko - Prałat, Dyrektor, Twój przyjaciel”

Więcej ......

Dla ucznia
Polecane strony
© Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu.
Kopiowanie jakichkolwiek elementów ze strony surowo zabronione.